Match issue - co to znaczy?
Match issue to nazwa nadawana koszulkom, które zostały przygotowane dla gracza i mogły być użyte w meczu lub dostarczone jako zapasowe.
Jak rozpoznać koszulkę meczową? Porównanie z koszulką w wersji sklepowej.
Niestety, w przypadku mniejszych klubów, pokazanie różnic pomiędzy wersją sklepową, a meczową jest w dzisiejszych czasach coraz trudniejsze, ponieważ mniejsze kluby, w tym polskie, używają do gry identycznych wersji koszulek, jakie można nabyć w sklepie fana. W owych sklepach istnieje możliwość personalizacji koszulek, nie tylko o numer/nazwisko, ale także o patche/naszywki ligowe oraz pucharowe, przez co, bez konkretnego dowodu w postaci np. zdjęcia otrzymania koszulki od zawodnika, ciężko jest udowodnić, że dana koszulka była koszulką meczową.
Natomiast, jeśli chodzi o większe, bogatsze kluby, producent koszulek, dostarcza do klubu przed sezonem nie tylko koszulki dla fanów, najczęściej w dwóch wersjach (stadium lub authentic), ale także koszulki w wersji niekomercyjnej, które są przeznaczone wyłącznie dla zawodników. Dzięki temu, dużo łatwiej jest rozróżnić, czy koszulka była koszulką meczową, czy nie.
Przykłady koszulek meczowych
Poniżej przedstawiamy Wam kilka zdjęć, na przykładzie których widać różnicę w koszulce komercyjnej, a niekomercyjnej.
Koszulki meczowe Adidas - różnice
Zdjęcia pokazują różnicę pomiędzy koszulką meczową, a sklepową, na przykładzie produktu marki Adidas.
- rozmiar w formie cyfrowej 6/7/8 / rozmiar w standardowej formie M/L/XL
- klejony herb oraz logo producenta / wyszywany herb oraz logo
- koszulka meczowa jest dużo lżejsza, a materiał jest bardzo delikatny, cieńszy
W przeszłości jednym z wyznaczników koszulek meczowych była również technologia wykonania koszulek. Adidas koszulki dla zawodników wykonywał w wersji Formotion, Techfit, Adizero, HEATRDY. Jednak sama technologia o tym nie świadczyła. Technologia świadczy o lepszym wykonaniu koszulki tzw. player issue.
Koszulki meczowe Nike - różnice
Te dwa zdjęcia pokazują różnicę pomiędzy wersją meczową, a sklepową, na przykładzie koszulek marki Nike.
- klejone metki wewnętrzne / metki w formie papierowej
- klejony herb oraz logo producenta / wyszywany herb oraz logo producenta
- inny krój (bardziej slim-fit) w wersji meczowej, oraz inny skład materiału.
W przypadku nike - pierwszą rzeczą do sprawdzenia, czy koszulke może być match wornem była informacja w jakiej technologii została wykonana. Używane były nazwy vapor, Vaporknit, Dri-Fit ADV
Match issue, a match worn - różnice
Tak naprawdę, jeśli chodzi o samą koszulkę to jest to ta sama koszulka. Różnicę stanowi fakt, czy została ona użyta przez zawodnika w meczu, czy też nie. Jeśli tak, to nazywamy ją match worn (game worn), jeśli nie - zarówno przez zawodników na boisku, jak i rezerwowych graczy to mamy do czynienia z match issue. Aktualnie zawodnicy mają przygotowanych kilka sztuk koszulek do wykorzystania w meczu, więc bez potwierdzenia w postaci zdjęcia, filmu, czy też śladów z boiska nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ocenić, czy na pewno była match wornem.